Bosch LBC3086/41 - głośnik sufitowy 9/6W, ewakuacyjny

Głośniki do dźwiękowych systemów ostrzegawczych są specjalnie skonstruowane do zastosowań w budynkach, gdzie jakość działania systemów Emisji słownych instrukcji ewakuacyjnych jest obwarowana odpowiednimi przepisami. Głośnik LBC 3086/41 jest skonstruowany z myślą o dźwiękowych systemach ostrzegawczych i spełnia wymagania brytyjskiej normy BS5839 Część 8.

 

  • Przeznaczone do odtwarzania mowy i muzyki
  • Płaski montaż w sufitach podwieszanych
  • Łatwość montażu
  • Prosta regulacja mocy wyjściowej
  • Opcjonalna atestowana osłona przeciwogniowa
  • Dyskretne wzornictwo pasujące do każdego wnętrza
  • Zgodność z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa
  • Zgodność z normą BS5839 część 8

 

Opisywany model posiada pojedynczy, 2-membranowy głośnik o mocy 6 W połączony z okrągłą ażurową osłoną metalową. Transformator dopasowujący 100 V umieszczony jest z tyłu. Głośnik posiada neutralny biały kolor zgodny z RAL i wygląd pasujący do każdego wnętrza.
Głośnik posiada wbudowane zabezpieczenie, które powoduje, że w przypadku pożaru uszkodzenie głośnika nie spowoduje awarii w całym dołączonym obwodzie. W ten sposób zachowana zostanie integralność systemu, dzięki której głośniki w innych obszarach będą dalej mogły być wykorzystywane do informacji ludzi o bieżącej sytuacji. Głośnik posiada ceramiczny zespół zacisków, bezpiecznik termiczny oraz odporne na wysoką temperaturę okablowanie. Głośnik może zostać wyposażony w opcjonalną osłonę przeciwpożarową w celu zwiększenia zabezpieczenia połączeń kablowych.

 

Certyfikaty i zgodność ze standardami
Wszystkie głośniki firmy Bosch są tak skonstruowane, aby zapewnić nieprzerwaną emisję dźwięku o mocy znamionowej przez 100 godzin, co jest zgodne z wymaganiami normy IEC 268-5 (PHC). Firma Bosch opracowała specjalny test symulujący wystąpienie dodatniego sprzężenia akustycznego (SAFE – Simulated Acoustical Feedback Exposure), aby pokazać, że jej głośniki są w stanie emitować bez uszkodzenia przez krótki czas moc dwa razy większą od ich mocy znamionowej. Zapewnia to niezawodność działania nawet w warunkach ekstremalnych, co daje większe zadowolenie klienta, dłuższy czas życia urządzenia i o wiele mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia lub obniżenia jakości reprodukowanego dźwięku podczas eksploatacji.
Standard bezpieczeństwa EN 60065
Zgodność EVAC BS5839 część 8

 

Uwagi dotyczące instalacji i konfiguracji:

 

Instalacja
Głośnik może zostać łatwo i szybko zainstalowany w otworze w suficie podwieszanym dzięki oddzielnemu pierścieniowi montażowemu z trzema sprężynującymi uchwytami (w przypadku sufitów podwieszanych i płyt ściennych o grubości od 9 do 25 mm). Uchwyty posiadają osłony gumowe zabezpieczające przed uszkodzeniem delikatnego materiału sufitu. Głośnik jest dostarczany wraz z odpowiednim szablonem do wycięcia otworu montażowego o śr. 196 mm. Głośnik utrzymuje się w pierścieniu mocującym za pomocą mocowania bagnetowego.

 

Zespół zacisków
Moduł posiada 3-stykowy zespół zacisków śrubowych do łączenia szeregowego okablowania. 4 odczepy na uzwojeniu pierwotnym transformatora umożliwiają ustawienie maksymalnej mocy wyjściowej na wartość znamionową, połowę tej mocy lub ćwiartkę (czyli co 3 dB).

 

Osłona przeciwpożarowa LBC 3081/02
Podczas pożaru do przestrzeni ponad sufitem podwieszanym, gdzie zamontowane są głośniki, mogą przedostać się płomienie, co może spowodować rozprzestrzenianie się pożaru w całym budynku. Aby uniemożliwić przedostanie się płomieni poprzez głośniki sufitowe, należy je wyposażyć w opcjonalną stalową osłonę przeciwpożarową (LBC 3081/02).

 

Dane techniczne
1. Parametry elektryczne*
Moc maksymalna: 9 W
Moc znamionowa (PHC): 6 W (6 / 3 / 1,5 / 0,75 W)
Poziom ciśnienia akustycznego przy mocy znamionowej 6 W / 1 W (dla 1 kHz, 1 m): 98 dB / 90 dB (SPL)
Efektywne pasmo przenoszenia (-10 dB): 90 Hz – 20 kHz
Kąt promieniowania (przy 1 kHz / 4 kHz, -6 dB): 180° / 50°
Wejściowe napięcie znamionowe: 100 V
Impedancja znamionowa: 1667 Ω

 

2. Parametry mechaniczne:
Rozmiar głośnika: 152,4 mm (6″)
Masa magnesu: 150 g
Połączenie: 3-stykowe złącze śrubowe
Wymiary (śr. x maks. gł.): 216 x 70 mm
Średnica otworu montażowego: 196 mm
Kolor: biały (RAL 9010)
Masa: 1,3 kg

 

3. Parametry środowiskowe:
Temperatura otoczenia: -25 ÷ +55°C

 

* Dane techniczne zgodnie z IEC 60268-5