Wyposażenie przyjaznych pokoi przesłuchań
W 2007 roku Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Fundacja Dzieci Niczyje) we współpracy z Koalicją na rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci sformułowało standardy miejsca przesłuchiwania dzieci, które powinien spełniać Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci. Standardy te określają wymogi lokalowe i techniczne oraz uwzględniają psychologiczne potrzeby dziecka i wymogi wymiaru sprawiedliwości związane z procedurą prowadzenia przesłuchań. Pokoje, które spełnią te standardy otrzymują certyfikat Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Fundacji Dzieci Niczyje.
Głównym celem opracowania i popularyzowania standardów pokoi przesłuchań małoletnich świadków ( tzw. niebieskie pokoje, błękitne pokoje) jest zapewnienie dzieciom, które są najczęściej ofiarami wykorzystywania i przemocy, przyjaznych warunków przesłuchania. Takich warunków, które pozwolą na zminimalizowanie stresu dziecka oraz zgromadzenie wiarygodnego materiału dowodowego. Tzw. niebieski pokój pozwala przesłuchiwać dzieci w warunkach prawie domowych. Nie ma w nim krat ani biurek, są za to zabawki, książeczki i stolik przy którym dzieci mogą usiąść i spokojnie porozmawiać.
Przyjazny pokój przesłuchań
stanowią tak naprawdę dwa pomieszczenia. W pierwszym prowadzone jest przesłuchanie dziecka (lub osoby dorosłej) z udziałem psychologa i sędziego. W drugim pokoju, tzw. technicznym, mogą znajdować się inne osoby biorące udział w procedurze, jak adwokat czy prokurator oraz ew. technik obsługujący rejestrującą przesłuchanie aparaturę audio-video, mikrofon i głośniki.
Pomiędzy pomieszczeniami może być zamontowane lustro weneckie. Nie jest ono jednak wymagane jeśli (np. na ekranie telewizora) jest możliwość obserwacji z pokoju technicznego tego, co dzieje się w pokoju przesłuchań.
Montowane przez naszą firmę urządzenia w przyjaznym pokoju przesłuchań (niebieskim pokoju, błękitnym pokoju) charakteryzują się wysokim poziomem dyskrecji. Na pierwszy rzut oka taki pokój wygląda jak każdy inny. Ale tak naprawdę jest wyposażony w zaawansowane urządzenia elektroniczne.
Techniczne wyposażenie pokoi przesłuchań to:
- kamery rejestrujące przesłuchanie (cały pokój przesłuchań oraz zapis gestykulacji, mimiki i ruchów dziecka);
- mikrofony;
- sprzęt umożliwiający rejestrację audio-wideo przebiegu przesłuchania na dwóch nośnikach;
- słuchawki dla sędziego i biegłego psychologa;
- mikrofony dla osób znajdujących się w pokoju technicznym;
- sprzęt umożliwiający rejestrowanie pytań uczestników czynności procesowej przebywających w pokoju technicznym
Kamery i mikrofony wbrew ogólnym opiniom nie są specjalnie ukrywane. Doświadczenie wskazuje, że dzieci szybko przyzwyczajają się do obecności tych przedmiotów w pomieszczeniu, przestają zwracać na nie uwagę. Tak więc niepotrzebne, a nawet niewskazane jest ukrywanie kamer czy mikrofonów. Zarejestrowane przesłuchanie może być w łatwy i szybki sposób nagrane na dowolny nośnik pamięci i dołączone jako dowód w sprawie.
Pomieszczenie drugie przeznaczone jest dla osób dorosłych, które uczestniczą w procedurze prawnej. Jest odpowiednio oświetlone oraz wyposażone w aparaturę audio-video.
Obserwacja przebiegu przesłuchiwania odbywa się za pośrednictwem wysokiej jakości kamer, po to żeby można było dostrzec nawet najmniejszą reakcję. Dodatkowo, system umożliwia dwustronną komunikację między prowadzącymi przesłuchanie i osobami z pokoju technicznego. Aby umożliwić osobom w tym pokoju zadawanie pytań, osoba przesłuchująca ma w uchu mikrosłuchawkę, w której może słyszeć pytania i sugestie ze strony obserwatorów.
System podglądu i rejestracji przebiegu przesłuchania zapewnia wysoką zrozumiałość mowy (dźwięków) oraz dobrą rozdzielczość zapisywanego obrazu. Format w jakim zapisywany jest materiał dźwiękowy i wizualny jest zgodny ze sprzętem dostępnym na salach rozpraw. Rejestracja nagrań odbywa się na dwóch różnych nośnikach.
Informacja o istnieniu i potrzebie korzystania z przyjaznych pokoi przesłuchań ( niebieskich pokoi, błękitnych pokoi),powinna być powszechna w prawniczym świecie. Zarówno prokuratorzy, jak i adwokaci powinni dążyć, by czynności procesowe zwłaszcza z udziałem dzieci odbywały się wyłącznie w takich pomieszczeniach. Takie działania to mniejszy stres dla dziecka, a także bezstronny i wiarygodny materiał dowodowy.
Standardy miejsca przesłuchiwania dzieci, które powinien spełniać Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci
Głównym celem opracowania i popularyzowania standardów pokoi przesłuchań dzieci jest zapewnienie dzieciom – ofiarom wykorzystywania i przemocy przyjaznych warunków przesłuchania, które pozwolą na zminimalizowanie stresu dziecka oraz zgromadzenie wiarygodnego materiału dowodowego. Podstawowym warunkami, które muszą spełnić instytucje i placówki, by prowadzone przez nie pokoje przesłuchań uznane były za przyjazny pokój przesłuchań dzieci, to odpowiedni, przyjazny dziecku lokal dostosowany do potrzeb wymiaru sprawiedliwości oraz zapewnienie dziecku i jego opiekunom wsparcia i informacji o pomocy psychologicznej, medycznej i prawnej.
Lokal taki musi spełniać następujące warunki:
1. Zdolności organizacyjne: Pokój przesłuchań dzieci prowadzony jest przez jednostkę posiadającą osobowość prawną, która zapewnia jego administrowanie.
2. Pomieszczenie przyjazne dziecku: Jednostka ta dysponuje wygodnym, zapewniającym poczucie prywatności, wyposażonym zgodnie z potrzebami dziecka lokalem w celu zapewnienia dzieciom fizycznego i psychicznego bezpieczeństwa w czasie przesłuchania.
W szczególności lokal ten:
- Zapewnia prowadzenie przesłuchania dziecka wyłącznie przez sędziego z udziałem psychologa, przy jednoczesnej możliwości uczestniczenia w przesłuchaniu innych osób (prokurator, adwokat oskarżonego, oskarżyciel posiłkowy i in.), przebywających w odrębnym pomieszczeniu. Możliwość tę zapewnia szyba wenecka pomiędzy pomieszczeniami i/lub bezpośrednia transmisja przebiegu przesłuchania oraz system komunikacji pomiędzy pokojami;
- Zapewnia możliwość oczekiwania dziecka na przesłuchanie w przyjaznym miejscu, do którego nie ma wstępu oskarżony. Poczekalnia wyposażona jest w sposób zapewniający dziecku możliwość aktywnego spędzenia czasu oczekiwania (zabawki, książeczki, czasopisma, kredki itp.). Nie ma w niej natomiast materiałów edukacyjnych i informacyjnych na temat przemocy i wykorzystywania seksualnego;
- Zapewnia dziecku intymność poprzez wyciszenie drzwi pomiędzy pokojem przesłuchań a innymi/i pomieszczeniem/ami;
- Utrzymany jest w stonowanej, pastelowej kolorystyce;
- Umeblowany jest w sposób zapewniający komfortowe przebywanie w nim młodszym i starszym dzieciom (stoliki i krzesła w dwóch rozmiarach, kanapa lub fotel, miękka wykładzina);
- Wyposażony jest w materiały i sprzęty pomocne w uzyskiwaniu informacji od dziecka (kredki, papier, lalki, pacynki i in.), które nie są bezpośrednio dostępne dla dziecka.
3. Przesłuchanie dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości: W pomieszczeniu możliwa jest rejestracja przesłuchania, dzięki której jego przebieg może być odtworzony na rozprawie głównej. Zapewniona jest również możliwość komunikowania się osób uczestniczących w przesłuchaniu (prokurator, adwokat oskarżonego) z sędzią i psychologiem w celu przekazywania im pytań, które mają zostać zadane dziecku.
W celu zagwarantowania realizacji ww. potrzeb wymiaru sprawiedliwości pokój przesłuchań powinien być wyposażony w:
- Kamerę/y rejestrującą/e przesłuchanie (cały pokój + zachowania i reakcje dziecka);
- Mikrofon/y rejestrujący/e dźwięk;
- Sprzęt umożliwiający rejestrację audiovideo przebiegu przesłuchania na dwóch nośnikach;
- Mikrofon w pokoju sąsiadującym z pokojem, gdzie przesłuchiwane jest dziecko oraz
- Słuchawki dla sędziego i psychologa.
4. Informacja na temat oferty pomocy i wsparcie dziecka – ofiary i jego opiekunów: Zagwarantowanie opiekunom dziecka wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania specjalistycznej pomocy psychologicznej, terapeutycznej, medycznej i prawnej jest niezbędną częścią oferty Przyjaznego Pokoju Przesłuchań Dziecka. Informacja taka dotyczy oferty pomocy świadczonej przez jednostkę prowadzącą pokój przesłuchań lub przez inne współpracujące ośrodki. Opiekun każdego przesłuchiwanego dziecka otrzymuje pisemną informację nt. takiej oferty.
Przyjazne Pokoje Przesłuchań posiadające certyfikat Ministerstwa Sprawiedliwości :
- Centrum Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu i ich Rodzinom w Bytomiu
- Komitet Ochrony Praw Dziecka w Warszawie – UTRACIŁ
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ropczycach
- Sąd Rejonowy w Chorzowie
- Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia
- Sąd Rejonowy w Myśliborzu
- Sąd Rejonowy w Sejnach
- Komenda Powiatowa Policji w Łańcucie- UTRACIŁ
- Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka” w Warszawie
- Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Rudzie Śląskiej
- Komenda Powiatowa Policji w Sieradzu
- Komenda Powiatowa Policji w Kościanie
- Sąd Rejonowy w Gryficach – UTRACIŁ
- Komenda Miejska Policji w Świnoujściu
- Komenda Powiatowa Policji w Łobzie- UTRACIŁ
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Płocku
- Sąd Rejonowy w Mielcu
- Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich
- Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach – UTRACIŁ
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku
- Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu
- Komenda Powiatowa Policji w Suwałkach
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Giżycku
- Komenda Powiatowa Policji w Nakle nad Notecią
- Komenda Miejska Policji w Lublinie
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie
- Sąd Rejonowy w Jaworze
- Komenda Powiatowa Policji w Łukowie
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Ośrodku Wsparcia Dziecka i Rodziny „Koło” w Warszawie
- Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie
- Grudziądzkie Towarzystwo Pomocy Dziecku i Rodzinie „Homini” w Grudziądzu
- Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu
- Ośrodek Terapii Dzieci i Młodzieży z Rodzin Alkoholowych PZOZ w Gdańsku
- Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Mieście Lubawskim
- Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie- Ośrodek Inerwencji Kryzysowej w Krotoszynie
- Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku
- Centrum Socjalne Caritas w Stargardzie Szczecińskim
- Sąd Rejonowy Szczecin Centrum
- Pogotowie Opiekuńcze im. Karola Olgierda Borchardta w Gdańsku
- Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej
- Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny w Chełmie – UTRACIŁ
- Sąd Rejonowy w Kłodzku
- Fundacja NON LICET we Wrocławiu
- Sąd Rejonowy Katowice-Zachód
- Sąd Rejonowy w Sławnie
- Sąd Rejonowy w Zgierzu
- Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Białogardzie
- Sąd Rejonowy w Łowiczu
- Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Jaksicach (Inowrocław)
- Sąd Rejonowy w Dzierżonowie
- Centrum Interwencji Kryzysowej w Kaliszu
- Ośrodek Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Iławie
- Sąd Rejonowy w Gliwicach
- Sąd Rejonowy w Dębicy
- Sąd Rejonowy w Wołowie
- Sąd Rejonowy w Stalowej Woli
- VI Komisariat Policji w Krakowie
- Stowarzyszenie “AZYL” na rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy w Toruniu
- Sąd Rejonowy w Radziejowie
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bartoszycach
- Sąd Rejonowy w Zielonej Górze
- Sąd Rejonowy w Gryficach
- Sąd Rejonowy w Wyszkowie
- Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda
- Sąd Rejonowy w Goleniowie
- Sąd Okręgowy w Opolu
- Sąd Rejonowy w Kęzierzynie-Koźlu
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie
- Rodzinny Ośredek Diagnostyczno-Konsultacyjny w Chełmie
- Sąd Rejonowy w Lipnie – Wydział Zamiejscowy w Rypinie
- Sąd Rejonowy w Łomży
- Centrum Medyczne VOLTA
- Sąd Rejonowt w BiałymstokuDom Dziecka w Łobzie
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Nowym Tomyślu
- Sąd Rejonowy w Słubicach
- Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim
- Sąd Rejonowy w Grójcu
- Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny Nr 2 w Warszawie
- Sąd Rejonowy w Lipnie
- Sąd Rejonowy w Olkuszu
- Sąd Okręgowy w Olsztynie
- Sąd Rejonowy w Radomsku
- Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich
- Sąd Rejonowy w Opocznie
- Sąd Okręgowy w Przemyślu
- Sąd Rejonowy w Bełchatowie
- Sąd Rejonowy w Tarnowie
- Sąd Rejonowy w Słupsku
- Sąd Okręgowy w Słupsku
- Sąd Rejonowy w Łańcucie
- Sąd Rejonowy w Kołobrzegu
- Sąd Rejonowy w Brzegu
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Zabrzu
- Sąd Rejonowy w Zabrzu
- Sąd Okręgowy we Włocławku
- Sąd Rejonowy w Limanowej
- Sąd Rejonowy w Opolu
- Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu
- Sąd Rejonowy w Staszowie
- Komedna Powiatowa Policji Powiatu Łódzkiego Wschodniego
- Sąd Rejonowy w Trzciance
- Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto
- Sąd Rejonowy w Pile
- Sąd Rejonowy w Koszalinie
- Sąd Okręgowy w Koszalinie
- Dom Dziecka w Chełmnie
- Komenda Miejska Policji w Chełmie
* numer porządkowy odpowiada numerowi Certyfikatu