System AV i sterowania w sali obrad | Case study - UM w Gliwicach
2025
Klient
Urząd Miejski w Gliwicach

Wyzwanie
Projekt sali obrad – integracja systemu AV i sterowania dla sali obrad
Celem projektu było zaprojektowanie i wdrożenie kompleksowego systemu audio-wideo oraz systemu sterowania dla sali konferencyjnej wykorzystywanej do oficjalnych sesji rady, spotkań publicznych oraz wydarzeń wymagających wysokiej niezawodności i czytelnej komunikacji.
Wyzwanie nie polegało wyłącznie na dostarczeniu obrazu i dźwięku. Przestrzeń musiała obsługiwać różne scenariusze pracy: formalne obrady, prezentacje z urządzeń zewnętrznych, bezprzewodową współpracę, wystąpienia z mównicy oraz aktywny udział publiczności. Jednocześnie system miał pozostać prosty w obsłudze i intuicyjny dla użytkowników nietechnicznych.
Dodatkowym aspektem była elastyczność i skalowalność rozwiązania, gdyż infrastruktura musiała umożliwiać łatwą rozbudowę, rekonfigurację i integrację z siecią IT, bez ingerencji w codzienne funkcjonowanie obiektu.
Rozwiązanie
Zakres projektu
System AV i IT oraz system sterowania
Branża
Administracja publiczna
Integracja systemu AV i IT dla sali obrad
Zaprojektowaliśmy spójny ekosystem AV oparty na architekturze AV over IP, który pozwala na dystrybucję sygnałów audio i wideo w oparciu o sieć LAN. Dzięki temu system jest elastyczny, łatwy w konfiguracji i przygotowany na przyszłe potrzeby.
Obraz wyświetlany jest za pomocą wysokiej klasy projektora laserowego o dużej jasności, wspieranego przez zestaw monitorów wielkoformatowych rozmieszczonych w różnych częściach sali. Takie podejście zapewnia dobrą widoczność wszystkim uczestnikom niezależnie od miejsca, w którym się znajdują i eliminuje konieczność ciągłego obracania się w stronę jednego ekranu.
System nagłośnienia został zaprojektowany z myślą o maksymalnej czytelności mowy. Obejmuje on system konferencyjny do obsługi sesji, mikrofony bezprzewodowe dla prelegentów i uczestników oraz centralny procesor DSP, który odpowiada za miksowanie, korekcję i dostosowanie parametrów dźwięku do różnych typów wydarzeń.


Efekt
Sercem instalacji jest centralny system sterowania, integrujący urządzenia AV, dystrybucję sygnałów oraz zarządzanie zasilaniem w jednym środowisku. Dedykowane panele dotykowe z indywidualnie zaprojektowanym interfejsem umożliwiają obsługę całego systemu w sposób prosty i intuicyjny.
Zastosowanie makr i scenariuszy pracy pozwala uruchamiać złożone sekwencje działań jednym dotknięciem od rozpoczęcia sesji po zmianę trybu pracy sali. Automatyka zasilania chroni kluczowe urządzenia i zwiększa niezawodność całej instalacji
Efektem jest nie tylko sala konferencyjna wyposażona w nowoczesne technologie, lecz kompletne środowisko komunikacji i podejmowania decyzji. Technologia działa w tle, wspierając użytkowników zamiast ich angażować.

FAQ – system AV i sterowania w sali obrad
Jakie problemy w sali obrad eliminuje system AV i sterowania?
Eliminuje chaos. Znika szukanie kabli, ręczne przełączanie źródeł, problemy z nagłośnieniem i sytuacje, w których ktoś musi „ratować” spotkanie technicznie. System porządkuje przebieg obrad i usuwa punkty zapalne.
Czy system AV w sali obrad jest trudny w obsłudze?
Nie, pod warunkiem, że został dobrze zaprojektowany. Użytkownik nie obsługuje urządzeń, tylko indywidualnie zaprojektowane scenariusze: rozpoczęcie obrad, prezentacja, głosowanie, przerwa. Jedno działanie uruchamia całą sekwencję, co powoduje, że system jest intuicyjny i prosty w obsłudze.
Jakie elementy wchodzą w skład systemu AV dla sali obrad?
Najczęściej są to: system konferencyjny z mikrofonami, nagłośnienie, projektor i monitory wielkoformatowe, system dystrybucji AV over IP, procesor audio DSP oraz centralny system sterowania.
Czym różni się AV over IP od klasycznej instalacji AV?
AV over IP wykorzystuje sieć LAN do przesyłania obrazu, dźwięku i sterowania, co umożliwia łatwą rozbudowę systemu, rekonfigurację oraz integrację z infrastrukturą IT bez ingerencji w okablowanie.
Czy system AV w sali obrad można rozbudować w przyszłości?
Tak, jeśli od początku został zaprojektowany jako system, a nie jednorazowa instalacja. Można dodać kolejne ekrany, funkcje transmisji, nowe źródła sygnału czy integrację z innymi przestrzeniami bez przebudowy całości.
